Moje lędźwie, czyli kilka słów o bólu kręgosłupa

Moje lędźwie, czyli kilka słów o bólu kręgosłupa

Kręgosłup jest szczególnie ważną częścią ciała i nie wolno go lekceważyć. Pełni szereg istotnych funkcji i gdyby nie on, nasze codzienne funkcjonowanie byłoby znacznie utrudnione. Podobnie jest w przypadku, gdy doskwiera nam jego ból.

Szczególnie często spotykane są bóle w odcinku lędźwiowym. Najczęściej stają się odczuwalne między 30 a 50 rokiem życia i jego przyczyny są naprawdę różne. W niektórych przypadkach wynikają wyłącznie z nadmiernego obciążenia, ale bywa i tak, że są objawami infekcji, nowotworów, problemów neurogennych, zapalenia czy też efektem problemów o podłożu psychicznych. W żadnym wypadku nie wolno lekceważyć bólu doskwierającego w tych okolicach.

Bóle kręgosłupa związane z jego przeciążeniem można rozpoznać po tym, że często promieniują do kończyn dolnych. We współcześnie wykonywanych zawodach dominuje tryb siedzący, a taka pozycja bez wątpienia nie jest przyjazna dla naszego kręgosłupa. W wieku szkolnym mieliśmy chociaż do dyspozycji drabinki gimnastyczne, dziś natomiast, jeśli sami nie wybierzemy się na siłownię lub nie zmotywujemy do podejmowania jakiejkolwiek innej formy aktywności, problemy z kręgosłupem są właściwie zagwarantowane.

W przypadku, gdy problemem jest ból neurologiczny, zwykle towarzyszy mu pieczenie, rwanie, promieniowanie wzdłuż nerwu, który jest podrażniony i mrowienie. Niekiedy okazuje się, iż sęk tkwi w zwężonym kanale nerwowym. Niestety często jest to efekt ucisku, wywoływanego przez guz nowotworowy lub przepuklinę jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Wówczas nie sposób obejść się bez operacji. Szczególną czujność należy zachować, jeśli ból kręgosłupa lędźwiowego łączy się z utratą na wadze, gorączką i nadmierną tkliwością kręgosłupa. Takie zestawienie objawów może świadczyć o różnego rodzaju nowotworach kręgosłupa lub tętniaku aorty brzusznej.

Należy jednak pamiętać, że niektóre zaburzenia psychiczne mogą również wywoływać fizyczne skutki w naszym organizmie. Jeśli wszystkie fizyczne powody zostały wykluczone, warto udać się do lekarza, który zbada nasze samopoczucie psychiczne. Warto bowiem podkreślić, że ludzie chorujący na depresję, opisują doskwierający im bój jako znacznie intensywniejszy. 

2016-10-12 Home, Artykuły
Porównaj
Kontynuuj zakupy Porównaj

został dodany do listy życzeń

Kontynuuj zakupy Moje listy życzeń