Odnowa biologiczna organizmu
Jak ostatnio wspominaliśmy, po intensywnym wysiłku fizycznym niezbędny jest odpowiedni odpoczynek i regeneracja. Dla postępów w osiągach sportowych są to jednakowo ważne aspekty, co samo podnoszenie poprzeczki na treningach. W przeciwnym razie możemy narazić organizm na przemęczenie i przetrenowanie, które wiąże się z kilkutygodniową lub kilkumiesięczną przerwą od intensywnego wysiłku i dłuższym odpoczynkiem. Są jednak metody, które potrafią skrócić czas regeneracji organizmu.
Kto potrzebuje odnowy biologicznej?
Profesjonalne środki odnowy biologicznej organizmu są stosowane przede wszystkim przez zawodowych sportowców, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystały z nich również osoby ćwiczące hobbystycznie. Pod warunkiem dobrania odpowiednich metod i środków dla danego sportowca, możliwe jest osiąganie przez niego jeszcze lepszych wyników, ale przede wszystkim skrócenie czasu regeneracji organizmu i odzyskiwania sił psychofizycznych. Niektóre metody odnowy biologicznej można stosować w domu bez specjalistycznego sprzętu. Należy pamiętać, że regeneracji jest niezbędna każdemu.
Co ma na celu odnowa biologiczna?
Odnowa biologiczna polega na aktywowaniu i optymalizowaniu naturalnych procesów, które zachodzą wewnątrzustrojowo. Dzięki temu do równowagi wracają procesy zaburzone przez wysiłek fizyczny. W ramy odnowy biologicznej wpisuje się również profilaktyka i ograniczanie skutków przeciążeń narządu ruchu, wynikających z mikrourazów. Duże znaczenie ma ponadto hartowanie organizmu na zmiany warunków otoczenia, poprzez pobudzanie mechanizmów adaptacyjnych i obronnych oraz doleczanie po odniesionych obrażeniach, wynikających z podjętej aktywności fizycznej.
Kluczowe metody odnowy biologicznej
Jedną z najistotniejszych recept na odnowę biologiczną jest... sen. W przypadku osób intensywnie trenujących zaleca się co najmniej 10 godzin snu na dobę, przy czym na drzemki nie należy przeznaczać więcej niż 1 godzinę. Najlepiej zdecydować się na 3x20 min lub 2x30 min, dzięki czemu nie trzeba obawiać się zaburzenia rytmu dobowego. Niezbędna jest właściwa dieta i nawadnianie organizmu. Żeby mógł on prawidłowo funkcjonować, konieczna jest równowaga i odpowiednia ilość witamin i minerałów oraz środków energetycznych i budulcowych. Nie można zapominać ponadto o rozciąganiu, fizjoterapii (masażu, kąpielach solankowych, saunie itp.), zdrowej i silnej psychice czy też środkach specjalnych tj. trening wysokogórski, elektrostymulacja i inne.