Budowa i funkcje kręgosłupa
Dopóki nie odczuwamy bólu w kręgosłupie, niewiele o nim myślimy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa w poprawnym funkcjonowaniu naszego organizmu. To właśnie na tej osi, opiera się całe nasze ciało, które wcale nie jest takie lekkie!
Dzięki 33 lub 34 kręgom możliwe jest utrzymanie ciała w pozycji siedzącej lub stojącej, a także zachowanie równowagi. Kręgosłup podtrzymuje też narządy wewnętrze, jest wsparciem dla pozostałych kości, osłania rdzeń kręgowy i nerwy kręgowe a także amortyzuje wstrząsy.
Wyróżnia się kilka odcinków kręgosłupa tj. 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych oraz 4-5 kręgów guzicznych. Każdy z kręgów jest zbudowany z trzonu, łuku kręgowego i trzech wyrostków (2 poprzeczne i 1 kolczasty), jednak kręgi na poszczególnych odcinkach mają swoje indywidualne cechy charakterystyczne. Między kręgami znajduje się płyn maziowy, który ma za zadanie zmniejszać tarcie i zapobiega ścieraniu się o siebie kręgów. Dzięki niemu możliwe jest prostowanie i zginanie kręgosłupa, ruchy boczne czy skręty tułowia. Wewnątrz kręgów przez całą ich długość biegnie rdzeń kręgowy a otworami międzykręgowymi odchodzą korzenie nerwowe. Należy również wspomnieć o tzw. dyskach, w medycynie nazywanych krążkami międzykręgowymi. Jak nie trudno się domyślić, znajdują się między kręgami i mają za zadanie utrzymywać odpowiedni odstęp miedzy kręgami. Ponadto przejmują siłę nacisku i umożliwiają równomierne jej rozłożenie oraz amortyzują wstrząsy.
Kręgosłup posiada też naturalne krzywizny, które także pomagają radzić sobie z naciskiem i wstrząsami. Chroni ponadto mózg i rdzeń kręgowy, utrzymuje górne partie ciała, pozwala utrzymać pionową lub siedzącą postawę. Biorąc pod uwagę jak wiele daje nam sprawny kręgosłup, nie można go lekceważyć. Trzeba o niego dbać przez cały czas, nawet gdy nie odczuwamy bólu. Gdy ten się pojawi, nie zawsze kończy się na samych masażach i rehabilitacji…