Gimnastyka korekcyjna i jej rola w życiu dziecka
Jeszcze parę lat temu gimnastyka korekcyjna w szkołach była obowiązkowa dla dzieci, które miały nawet niewielką wadę postawy i zalecana profilaktycznie wszystkim uczniom najmłodszych klas. W każdej placówce szkoły podstawowej znajdowała się specjalna sala z drabinkami gimnastycznymi, matami i innymi akcesoriami do korygowania wad postawy u dzieci. Jak sprawa wygląda obecnie?
Dziś jedynie w wybranych szkołach i przedszkolach prowadzone są takie zajęcia, ale nauczyciele nie mogą mieć tych godzin wpisanych w ramach obowiązkowego wymiaru godzin. Mogą być natomiast finansowane ze środków unijnych albo prowadzone w ramach godzin wychowania fizycznego. Niewątpliwie jest to spore utrudnienie i nie w każdej placówce odbywają się takie zajęcia. A szkoda. Dziś dzieci coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej. Siedzą w szkolnych ławkach, wiele godzin przed komputerem czy telewizorem, ponadto mniej chętnie wychodzą z domu, żeby pobawić się z rówieśnikami. To prosta droga do wad postawy, o które w młodym wieku nie trudno.
Dopiero co rozwijający się szkielet dziecka bardzo łatwo nabywa wady i skrzywienia, które wcale nie są tak łatwe do poprawienia. W przypadku braku odpowiedniej profilaktyki i niewielkiej ilości ruchu, w zamian za wielogodzinne siedzenie, wady postawy u dzieci są niemal nieuniknione. Jeśli już kilkulatek je nabędzie, konieczna jest rehabilitacja, regularne ćwiczenia, a nawet specjalne pomoce ortopedyczne jak buty czy wkładki.
Jeśli tylko dziecko ma możliwość, posyłajmy je na gimnastykę korekcyjną. W ramach tych zajęć najmłodsi wykonują ćwiczenia profilaktyczne, które pomogą uchronić się przed wadami postawy, a także ćwiczenia korekcyjne. Te ostatnie przeciwdziałają utrwalaniu lub pogłębianiu istniejących już nieprawidłowości postawy. Ponadto gimnastyka korekcyjna wyrabia nawyk utrzymania prawidłowej postawy, poprawia ogólną sprawność fizyczną i równowagę oraz wzmacnia mięśnie całego ciała. Jej celem jest również zapobieganie wad kończyn dolnych.