Jak przygotować się do badania krwi?
U niektórych wywołuje przerażenie i paniczny strach, inni mówią, że dostarcza odczucie identyczne z ukłuciem przez komara. Proces pobierania krwi towarzyszący pracowniczym badaniom okresowym, wizytom kontrolnym u lekarza czy chęci uzyskania dokładnych informacji na temat stanu zdrowia to zaledwie kilkusekundowy zabieg, którego wynik poinformuje o czynności układu krwionośnego i pracy wielu innych narządów. Aby analiza krwi dostarczyła danych pokrywających się z faktycznym stanem pacjenta niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do jej wykonania. Okazuje się, że nie wystarczy rano nic nie jeść. Wymagane jest przestrzeganie również innych zaleceń.
Czego nie można jeść i pić przed zabiegiem?
Pokarmy spożywane dzień przed wykonaniem badania, wypite trunki, a nawet zażywane leki mogą odbić się na wynikach. Dlatego zaleca się, by proces pobrania krwi wykonywać na czczo, minimum osiem godzin po ostatnim posiłku. Nie chcąc zakłócić jego poprawnego odbioru można pokusić się o zachowanie rozwagi w jedzeniu tłustych i słodkich potraw poprzedniego dnia, a także piciu alkoholu. Najlepsza byłaby całkowita rezygnacja z tego typu zachowań w podanym okresie.
W przypadku leków, rezygnacja z ich przyjmowana powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Jeśli chodzi o medykamenty zażywane regularnie np. na nadciśnienie tętnicze nie ma potrzeby wprowadzania zmian w zachowaniu – lekarz oceni ich ewentualny wpływ na wyniki. Inaczej sprawa wygląda jeśli mówimy o witaminach i minerałach. Z nich, najlepiej kilka dni przed poddaniem się zabiegowi, całkowicie zrezygnować by wyniki badań mogły oddać rzeczywisty stan organizmu. Podobnie jest przy preparatach ziołowych.
Jak wygląda proces pobierania krwi?
Najczęściej krew do badania pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym przy użyciu igły ze specjalnym zbiorniczkiem na płyn. Jeszcze przed wkłuciem pacjentowi zakłada się opaskę uciskową i dezynfekuje wybrane miejsce. W prawidłowym ułożeniu ręki pomóc może specjalny fotel do pobierania krwi, wygodny dla obu stron – pacjenta oraz osoby przeprowadzającej zabieg.
Po uzyskaniu odpowiedniej ilości krwi, ta wędruje do laboratorium, gdzie jest badana z uwzględnieniem interesujących cech. Oceniany jest wówczas skład krwi i budowa krwinek. Po dokonaniu analizy, wraz z wynikami pacjent powinien udać się do lekarza prowadzącego, który prawidłowo odczyta otrzymane wyniki. Nie należy próbować samodzielnie ocenić otrzymanych wyników, nawet posiłkując się często podawanymi widełkami prawidłowego stanu zdrowia. Odchyły od normy nie muszą oznaczać problemów zdrowotnych, a mogą być wynikiem indywidualnych predyspozycji człowieka bądź błędnie przeprowadzonego badania.