Masaż sportowy i jego zastosowanie
Jak powszechnie wiadomo, masaż ma wiele zalet, a tym samym - zastosowań. Wyróżnić można kilka rodzajów masażu, dziś przyjrzymy się bliżej masażowi sportowemu. Jest to dość specyficzny zabieg fizjoterapeutyczny, który niekoniecznie należy do najprzyjemniejszych.
Masaż sportowy przeprowadza się z większą siłą niż masaż klasyczny, stąd też pacjent Może odczuwać dyskomfort podczas zabiegu. Oczywiście jest to celowe, a efekty dla osób przyjmujących masaż są wyjątkowo korzystne. Jest to swojego rodzaju forma rehabilitacji mięśni po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym. Celem takiego zabiegu jest pozbycie się napięć, jakie powstały w mięśniach, skrócenie okresu ich regeneracji i zmniejszenie bolesności. Ponadto mięśnie stają się bardziej elastyczne. Masaż sportowy pomaga również ograniczyć ryzyko powstawania kontuzji, dzięki działaniu wzmacniającym i rozluźniającym mięśnie. Jednocześnie korzystnie wpływa na istniejące urazy i pozwala szybciej wrócić do formy.
Warto jednak podkreślić, że masaż tego typu przeprowadza się także przed zawodami lub intensywnym treningiem. Wpływa on na poprawę ukrwienia, dotlenia oraz odżywia poszczególne elementy układu ruchu. Wszystkie te detale mają wpływ na wydolność organizmu i poprawę osiąganych wyniki w dyscyplinach sportowych. Masować można każdy mięsień bez wyjątku, choć rzeczą jasną jest, że nie uda się wymasować tych, które znajdują się głębiej i nie ma do nich dostępu. Nie wolno natomiast przeprowadzać masażu w przypadku, gdy zdiagnozowany został stan zapalny. Problem ten najczęściej doskwiera w momencie, gdy fundujemy sobie zbyt intensywne treningi i pojawia się tzw. przetrenowanie. Wówczas należy chłodzić mięśnie a następnie można pozwolić sobie na ich rozmasowanie.
Najlepsze efekty dają regularne masaże. Zwykle wykonuje się je raz na tydzień, choć zawodowi sportowcy korzystają z nich nawet dwa do trzech razy w tygodniu.