Rehabilitacja chorego kręgosłupa
Rehabilitacja kręgosłupa coraz częściej dotyczy nie tylko tych osób, które uległy różnego rodzaju wypadkom. Przyczyna tego stanu rzeczy leży w siedzącym trybie życia (nie tylko w pracy – to także przesiadywanie przed komputerem czy telewizorem) lub źle dobranym materacu, który nie pozwala na właściwy wypoczynek. W efekcie dotyka nas ból, który może przybrać różne postaci – przejawia się bólem głowy, odrętwieniem, a nawet omdleniem. W zależności od indywidualnych przypadków, bóle kręgosłupa dotyczyć mogą odcinka szyjnego, piersiowego bądź lędźwiowego. Właściwe rozpoznanie naszych dolegliwości pozwala dobrać odpowiedni rodzaj rehabilitacji.
Rehabilitacja a rodzaj dolegliwości
Ból kręgosłupa może mieć różnoraki charakter, zatem należy dobrać takie leczenie, które przyniesie nam ulgę i pomoże znaleźć możliwie najskuteczniejsze rozwiązanie naszego problemu. Dla leczenia dolegliwości odcinka szyjnego pomocne będą takie metody jak odpowiednie ćwiczenia ruchowe (kinezyterapia), masaż leczniczy lub zabiegi fizykoterapeutyczne. W niektórych przypadkach zaleca się noszenie kołnierza – jednak ryzyko, jakie niesie za sobą kołnierz, to osłabienie mięśni szyi, zatem pod okiem rehabilitanta wskazane będą ćwiczenia je wzmacniające. W przypadku bólów kręgosłupa piersiowego, przejawiających się szczególnie przy oddychaniu, wskazane będą ćwiczenia rozciągające, zwiększające elastyczność tego odcinka oraz kontrola oddechu. Jeśli zaś chodzi o ostatni odcinek – lędźwiowy – w leczeniu jego dolegliwości, wynikających z różnego rodzaju urazów, zmian zwyrodnieniowych czy zapalenia stawów, stosuje się zarówno tradycyjne ćwiczenia, jak i specjalistyczne masaże i fizykoterapię.
Pomocne w leczeniu
Niektóre z ćwiczeń możliwe są do wykonania w domu, inne muszą koniecznie być robione pod okiem rehabilitanta. Część z nich wymaga jednak użycia różnego rodzaju akcesoriów, które mogą znacznie przyspieszyć postępy rehabilitacji. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny obejmuje kabinę, w której z pomocą rehabilitanta bezpiecznie wykonamy różne poprawiające sprawność i korygujące wady postawy ćwiczenia ruchowe czy zawieszenia. Do tych drugich pomocny będzie osprzęt w postaci linek, obciążników czy podwieszek, który również ułatwi precyzyjne wykonanie ćwiczeń. Nieocenione będzie też przyłóżkowe urządzenie rehabilitacyjne, usprawniające leczenie kilku osób jednocześnie. Sprzęty te będą praktyczne nie tylko z punktu widzenia rehabilitantów jako niezbędne wyposażenie szpitali, ale również osób poddających się rehabilitacji – dobre akcesorium to gwarancja skutecznego leczenia.