Rwa kulszowa i dyskopatia – znasz ten problem?
Problemy z kręgosłupem są coraz bardziej popularnym zjawiskiem w społeczeństwach rozwiniętych. Siedzący tryb życia i przepych niezdrowego jedzenia, powodują, że coraz częściej zapominamy o ruchu i rezygnujemy ze zdrowego stylu życia. Stajemy się leniwi i ociężali – do czasu.
Chociaż do tej pory młode osoby nie odczuwały w znacznym stopniu bóli kręgosłupa, nowe pokolenie już przed trzydziestą zaczyna miewać problemy. Niewyćwiczone ciało jest narażone na szereg kontuzji – nawet zwyczajne rozwieszanie prania na wysokości może stać się przyczyną ostrego bólu.
Zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatia, czy rwa kulszowa, w każdym przypadku wymagają konsultacji lekarskiej. Są jednak sposoby na złagodzenie dolegliwości w poczekaniu na pomoc specjalisty.
Czasami ból jest chwilowy i stanowi sygnał, że warto zadbać o fundament naszego ciała. Zdarzają się jednak długotrwałe i nawracające bóle, które bardzo często wymagają rehabilitacji. Aby zbadać przyczynę problemu, wykonuje się oględziny, zdjęcie RTG i w przypadku poważniejszych zaburzeń, ewentualne dodatkowe badania.
Dyskopatia
Ta choroba obejmuje krążek międzykręgowy i charakteryzuje się nagłym i przewlekłym przeciążeniem. Czasami są to zmiany, które pogłębiają się wraz z wiekiem. Dyskopatia bywa zaniedbywana i lekceważona, do momentu aż nie stanie się przyczyną poważnego bólu.
Na skutek przerwania pierścienia włóknistego, dochodzi do powstania przepukliny, która w zależności od stopnia nacisku na kręgi, objawia się mniejszym lub większym dyskomfortem. Gdy nagle pojawia się ostry ból, niemożliwe jest normalne poruszanie się – chory odnosi wrażenie, jakby jego ciało bardzo go ograniczało, w obawie przed bólem, nie wykonuje żadnych gwałtownych ruchów.
Dodatkowo do objawów dochodzi skurcz mięśni kręgosłupa – to reakcja obronna organizmu, pragnącego uchronić kręgosłup przed znaczącym uszkodzeniem. W momencie gdy obrzęk nie uciska na nerw i nie dochodzi do silnych bóli, chorzy bagatelizują problem, podczas gdy ich dyska staje się coraz cieńszy i mniej odporny na przetarcia. Popularnymi przyczynami dyskopatii są słabe mięśnie wewnętrzne brzucha, nieumiejętne dźwiganie, wady kręgosłupa, nadwaga czy urazy z przeszłości.
Jeśli odczuwasz nagły ból kręgosłupa, nie wykonuj gwałtownych ruchów i koniecznie zawiadom lekarza. W momencie, gdy do bólu dochodzi brak możliwości wykonania ruchu oraz zanik czucia w kończynach dolnych, należy bezwzględnie zaniechać jakichkolwiek ruchów.
Rwa kulszowa
Ból przy rwie kulszowej jest bardzo charakterystyczny – powstaje zazwyczaj wskutek urazów lub podczas dźwigania ciężarów. Nagle pojawia się ostry, nawracający ból, który doskwiera w każdej pozycji. Z tego powodu przy rwie kulszowej, utrudnione jest nawet spanie. Chwilową ulgę może przynieść spokojny spacer na świeżym powietrzu – niestety nie w każdym przypadku.
Przy rwie kulszowej, ból rozpoczyna się od części lędźwiowej kręgosłupa i przebiega przez pośladki, na stopach kończąc. W zależności od przypadku, występuje mrowienie, kłucie, czy drętwienie. Przyczyną problemu jest ucisk korzenia nerwu, odpowiadającego za funkcje kończyn dolnych.
W przypadku wystąpienia rwy kulszowej, należy skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny oraz zaproponuje sprawdzone ćwiczenia. Podczas oczekiwania na wizytę z lekarzem lub fizjoterapeutą, należy poszukać właściwej dla siebie pozycji, która przynosi choćby chwilową ulgę. Wspomniane wcześniej wypadnięcie dysku, może stanowić jedną z przyczyn pojawienia się rwy kulszowej. Z tego powodu, nie należy lekceważyć żadnego bólu w tych partiach ciała. Zwyrodnienia kręgosłupa często prowadzą do wielopłaszczyznowych problemów, zwłaszcza, gdy są zaniedbywane.