Zespół przetrenowania
Powszechnie wiadomo, że sport to zdrowie. Jednak osoby trenujące regularnie i intensywnie, a zwłaszcza zawodowi sportowcy doskonale wiedzą, jak wiele może to ich kosztować. Włożony wysiłek to jedno, ale jeszcze dochodzą do tego kontuzje czy nadwyrężone i zmęczone mięśnie. Nie sposób się obejść bez odpowiedniej regeneracji.
Dlaczego regeneracja jest tak ważna?
Podejmując wysiłek fizyczny organizm zaczyna funkcjonować zupełnie inaczej. Zachodzi w nim bowiem szereg reakcji, które pozwalają na poradzenie sobie w nowych okolicznościach. Zmienia się tętno, przyspiesza oddech, mięśnie kurczą i rozciągają… Wymieniać można by jeszcze długo. Intensywny wysiłek powoduje zmęczenie organizmu, który musi później odpocząć, żeby zregenerować wszelkie mikrourazy i straty, jakie poniósł. W przypadku, gdy czas na regenerację między kolejnymi treningami jest zbyt krótki, zmęczenie może się nakładać i przerodzić w przewlekłe zmęczenie oraz przetrenowanie.
Czym jest przetrenowanie?
Niektórzy sądzą, że przetrenowanie to mit. Ale faktem jest, że każdy nadmiernie eksploatowany organizm przez dłuższy czas, w pewnym momencie odmówi posłuszeństwa i nie będzie skory do dalszej współpracy z naszą wolą. Zespół przetrenowania objawia się zatrzymaniem postępów lub pogorszeniem osiągów sportowych i wydolności sportowca. Zmniejszenie wagi ciała oraz gabarytów i siły mięśni. Mogą też wystąpić bóle mięśni i stawów, a procesy regeneracji zwolnią jeszcze bardziej. Ponadto osoba przetrenowana odczuwa niechęć do treningów i pracy, ciężkie zmęczenie, zaburzenia snu, nastroju i łaknienia, spadek odporności na różnego rodzaju infekcje, pogorszenie koncentracji i wiele innych.
Przetrenowanie jest dość trudne do zdiagnozowania, ponieważ pierwsze objawy są bardzo zbliżone do zmęczenia potreningowego, które występuje w przypadku serii treningów i stopniowego wzrostu obciążenia. Ponadto w niektórych przypadkach objawy mogą być nietypowe np. zamiast dużego zmęczenia i apatii, może być odczuwalne pobudzenie i problemy ze snem. W zdiagnozowaniu przetrenowania pomogą badania medyczne poziomu testosteronu, kortyzolu, hamoglobiny, żelaza kinazy keratynowej, CRP i mocznika.